ÇAY TARIMI ve TÜRLERİ

Rize Çay Araştırma Ve Uygulama Merkezi - ÇAYMER

ÇAYMER
İLE TÜRK ÇAY
SEKTÖRÜ
GELİŞECEK

Rize ve çevresinde yoğunlaşan Çay Endüstrisi'nin rekabet edebilirlik kapasitesinin geliştirilmesi hedefiyle Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanan 10 milyon Avro'luk finansmanla Rize'de kurulmakta olan Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇAYMER) 2018'de hizmete giriyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında hayata geçirilen Rize Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi ile birlikte, Doğu Karadeniz'in kilit sektörlerinden biri olan Çay sektörü dahilindeki yetiştiriciler, Çay üreticisi KOBİ'lerin ortak AR-GE, inovasyon, ihracat, pazarlama ve iş geliştirme yapıları geliştirilecek.

Rize Ticaret Borsası ve Rize Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminde Çayeli Musadağı mevkiinde faaliyete geçecek olan ÇAYMER, AR-GE, Eğitim ve Danışmanlık alanlarında çay sektöründeki KOBİ'lere hizmet verecek.

 
 
ÇAYMER
UYGULAMALI AR-GE BÖLÜMÜ
EĞİTİM ve DANIŞMANLIK BÖLÜMÜ
PİLOT ÜRETİM HATTI
PAKETLEME ÜNİTESİ
ÇAY LABORATUVARI
PİLOT ÇAY EKİM ALANI
KALİTE DENETLEME ve GELİŞTİRME BİRİMİ
ÇAY TARIM ve İŞLETME EĞİTİM BİRİMİ
PAZARLAMA ve DIŞ TİCARET BİRİMİ
ÇAY KÜTÜPHANESİ

ÇAYMER'in Misyonu

  • Çay endüstrisinin rekabet edebilirliğinin artırılması için kurumsal kapasite geliştirmek,
  • Çay üreticilerinin üretkenliğini ve ürün kalitesini artırmak,
  • Çay üreten KOBİ'lerin markalaşma ve pazarlama kapasitelerini geliştirmek.

AR-GE
ÇALIŞMALARIYLA
ÇAYIN KALİTESİ
VE ÇEŞİTLİLİĞİ
ARTIRILACAK

ÇAYMER bünyesindeki Uygulamalı AR-GE Bölümünde yeni çağın en ileri teknolojileri ile donatılan ve nitelikli insan kaynağı ile işletilecek çay laboratuvarları bulunuyor. Burada dünya pazarındaki ürünlerle ilgili araştırmalar yürütülecek, çay ve çay ürünlerinin kalitesinin artırılması amaçlı kontrollerin ve iyileştirme çalışmalarının yapılması, üretim maliyetlerinin düşürülerek verimliliğin artırılması, siyah çayın yanı sıra yeşil çay ve organik çay gibi farklı çay çeşitlerinin yaygın şekilde üretilmesi yönünde AR-GE çalışmaları yapılacaktır.

ANALİZ HİZMETLERİ

ÇAYMER laboratuvarlarında çay sektörünün, çay üreticisi KOBİ'lerin ve yetiştiricilerin ihtiyacı olan toprak analizi, mikrobiyolojik ve kimyasal analizler gibi her türlü analiz ve test hizmeti de sunulacaktır.

TÜRK ÇAYI DÜNYA PAZARINA
AÇILACAK,
KOBİ'LER
MARKALAŞACAK

Eğitim ve Danışmanlık Bölümü tarafından sunulacak hizmetler kapsamında, Rize Çayı'nın markalaşması yönündeki çalışmalar desteklenecek, Türk çayının yurtiçi ve yurtdışı tanıtımı artırılarak dünya pazarında söz sahibi olması yönünde çalışmalar yürütülecektir. Uluslararası pazarlara giriş ve dış ticaret konularında eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilerek KOBİ'ler desteklenecektir.

Ayrıca bünyesinde bulunan Çay Kütüphanesi sektörün ihtiyaç duyduğu zengin bilgi kaynaklarını sunacaktır.

{cay_bg}